Определяем размер стопы ребёнка
Прежде всего, чтобы определить соответствие размера обуви к размеру ноги необходимо ребенка поставить на альбомный лист и под углом 90° карандашом обрисовать ноги. Далее от большого пальца до пятки замеряем линейкой. Достаем вкладную стельку из обуви и тоже замеряем.
⠀
Если размер стельки на 0.5-1.0 см больше своей ноги, то это допустимо. Т.к. 0.5 см это не просто запас в длину, это запас на супинацию стопы. Потому что, при ходьбе нога человека распрямляется и становится длиннее, чем в статике.
Если размер стельки меньше, то ношение такой обуви категорически запрещено, даже если, как вам кажется, она свободная в пальцах. Ребенок, может просто подгибать пальцы, как указано на фото в карусели.
Обязательно наблюдайте и контролируйте размер обуви. Маленькая обувь способствует ухудшению имеющихся деформаций.
Birinchidan, poyabzal o’lchamining oyoq o’lchamiga mos kelishini aniqlash uchun bolani albom varag’iga qo’yib, 90 ° burchak ostida qalam bilan oyoqlarini chizish kerak. Keyin, bosh barmog’idan to tovonigacha, uni lineyka bilan o’lchash kerak. Biz poyabzaldan patagini chiqaramiz va uni ham o’lchaymiz.
Agar patakning kattaligi oyog’ingizdan 0,5-1,0 sm kattaroq bo’lsa, bu joizdir. Chunki 0,5 sm — bu faqat uzunlik chegarasi emas, balki oyoqni supinatsiya qilish uchun chegaradir. Chunki, yurish paytida odamning oyog’i tekislanadi va statikaga qaraganda uzunroq bo’ladi.
Agar patakning kattaligi kichikroq bo’lsa, bunday poyabzal kiyish qat’iyan man etiladi, garchi sizning fikringizcha, oyoq barmoqlarida bo’sh bo’lsa ham. Bola barmoqlarini bukishi mumkin, bu karuseldagi rasmda ko’rsatilgandek.
Poyafzal hajmini kuzatib boring va nazorat qiling. Kichik poyabzal mavjud deformatsiyalarning yomonlashishiga yordam beradi.